Regulamin arbitrażowy UNCITRAL stanowi wyraźnie: wyrok arbitrażu może zostać podany do wiadomości publicznej jedynie za zgodą obu stron. A strony, w tym przypadku francuski koncern farmaceutyczny i Polska właśnie, nie chciały go ujawniać. Jednak orzeczeniem zainteresowała się organizacja pozarządowa. Złożyła ona odpowiedni wniosek o udostępnienie informacji publicznej do Prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (która reprezentowała Polskę w sporze). Ten przez rok zwlekał z udostępnieniem wyroku.
Sprawa znalazła swój finał przed wojewódzkim sądem administracyjnym (WSA). W orzeczeniu z 15 listopada 2013 r. (sygn. akt II SAB/Wa 909/13) uznał on, że wyrok arbitrażu, nawet jeśli jego strony - zgodnie z obowiązującym je regulaminem - nie wyrażają zgody na jego podanie do wiadomości, stanowi informację publiczną. I w związku z tym powinien zostać udostępniony na zasadach przewidzianych przez polskie prawo.
Co więcej, sąd uznał za nietrafiony argument Prokuratorii, że ta nie jest podmiotem zobowiązanym do udzielenia tej informacji publicznej, gdyż jedynie reprezentowała Skarb Państwa. WSA podniósł, że skoro podmiot korzysta z funduszy publicznych do realizacji swych zadań - jest zobligowany do udostępnienia informacji publicznej, zgodnie z art. 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Kontakt

ul. Małopolska 11/3
81-813 Sopot
ul. Krakowskie Przedmieście 13
00-071 Warszawa
Tel: +48 58 712 85 45